چگونه محتوای سئو با کیفیت تولید کنیم؟

آماده سازی محتوای با کیفیت برای سئو مرحله مهمی در بهینه سازی داخلی سایت می باشد. محتوا باید با کلمات کلیدی انتخاب شده مرتبط بوده و برای مخاطب جذاب و مفید باشد. در اینجا چند توصیه ساده برای تهیه صحیح محتوای سایت به منظور رسیدن به رتبه های بالا در نتایج جستجو ارائه می دهیم:

URL صفحات را تنظیم کنید

از فرمتی برای آدرس صفحات سایت استفاده کنید که درک آن برای انسان آسان باشد. اینکه متن URL به زبان فارسی و یا با حروف لاتین نوشته شده باشد اهمیت خاصی ندارد. بهتر است آدرس صفحات شامل کلمات کلیدی ترجمه شده (و یا کلمات انگلیسی) باشد چرا که این موضوع می تواند نقش مثبتی در سئو سایت برای موتورهای جستجو ایفا کند.

مطالب منحصر بفرد منتشر کنید

وظیفه اصلی موتورهای جستجو ارائه اطلاعات مفید و منحصر بفرد می باشد به همین علت انتشار مطالبی که از دیگران وام گرفته شده باشند یک محدودیت جدی در سئو محسوب می گردد. ایده آل ترین گزینه برای پر کردن صفحات سایت ایجاد محتوای خود برای سئو می باشد. مطالب کپی شده از سایر سایت ها را در سایت خود قرار ندهید حتی اگر این مطالب مفید و جذاب بوده و به درستی برای کلمات کلیدی بهینه شده باشند: ممکن است گوگل به خاطر انتشار این مطالب سایت شما را فیلتر کند. علاوه بر این شما حقوق کپی رایت را نقض خواهید کرد. در صورتی که به هر دلیلی محتوای غیر منحصربفردی را در سایتتان منتشر می کنید (به عنوان مثال مشخصات فنی کالا، مستندات، گزیده ای از مدارک رسمی و غیره) ایندکس صفحه را ببنید.

متون را با اندازه بهینه منتشر کنید

برای سئو سایت لازم است حجم متن در صفحه از 500 نشانه بیشتر باشد. خیلی مهم است که کاربری که وارد سایت شما شده است اطلاعاتی را که با دنبال آن می گشته پیدا کرده و پس از مطالعه محتوا سوالی در مورد این موضوع برایش باقی نماند. برای سئو سایت استفاده از متونی با اندازه متوسط (2000-2500 نشانه) و یا لانگریدها (3000-5000 نشانه) توصیه می گردد، بخصوص اگر متن در مورد توضیح محصول و یا یک مقاله اختصاصی در وبلاگ باشد. حجم متن اطلاعاتی می تواند از معرفی کالا و سرویس در صفحه محصول بیشتر باشد.

به متون خود ساختار بدهید

متونی که در سایتتان منتشر می کنید باید منطقی بوده و دارای ساختار باشند. بهتر است چند جمله را با حفظ اطلاعات مفید در یک جمله خلاصه کنیم. حتما متن خود را پاراگراف بندی کنید به طوری که هر بخش به صورت منطقی در ادامه بخش قبلی آورده شود. اجزایی از جمله که به صورت بصری متمایز شده اند دارای مفاهیم مهمی می باشند و به همین دلیل استفاده صحیح از تمامی ابزار نشانه گذاری از اهمیت بالایی برخودار است. نام صفحه (تگ title)، عنوان (تگ h1) و زیر عنوان (تگ h2) را ذکر کنید، از فهرست های علامت گذاری شده استفاده کنید و اجزای مهمتر متن را متمایز کنید (تگ bold، strong و em).

متون ساده منتشر کنید

مطالب سایت شما باید برای کاربران مفهوم باشد. متون را به زبان مخاطبان هدف محصول و یا خدماتی که گسترش می دهید بنویسید. تلاش کنید سبک نوشتار را رعایت کنید، متنتان فاقد اشتباهات دستوری و ساختارهای پیچیده باشد. به خاطر داشته باشید که محتوای صفحه باید با موضوع مقاله مرتبط باشد و نه با کلمات کلیدی.

متون را به درستی و با توجه به کلمات کلیدی بهینه کنید

  • کلمات کلیدی را کجا باید قرار داد: کلمات کلیدی انتخاب شده برای سئو سایت باید حتما در نام و عنوان صفحه استفاده شده، به صورت مساوی در متن صفحه پراکنده شده باشند (هم عینا هم در ترکیب با سایر اجزاء کلام) و از سایر کلمات متمایز گردند. توصیه می گردد کلمات کلیدی پر تقاضا در همان پاراگراف اول مورد استفاده قرار گیرند.
  • از چند کلمه کلیدی استفاده کنیم: تعداد این کلمات باید طبیعی باشد به همین دلیل توجه داشته باشید که چگالی کلمات کلیدی نباید از رقیبانی که در رتبه های بالای نتایج جستجو قرار دارند بیشتر باشد. در غیر اینصورت ممکن است موتور جستجو متن را اور اسپم تلقی کند. چگالی مجاز بکارگیری کلمات کلیدی در سئو سایت برای گوگل به طور متوسط 3-7 درصد می باشد.
  • از چه شکل واژه هایی استفاده کنیم: تعداد تکرار کامل عبارات کلیدی و استفاده از اجزای این عبارات به صورت جداگانه در محاسبه مرتبط بودن محتوای صفحه با کلمه کلیدی از اهمیت زیادی برخوردار است. در متن باید از شکل های مختلف کلمات و عبارات کلیدی استفاده کرد. تلاش کنید محتوای مفید و آموزنده ایجاد کنید که در آن کلمات کلیدی بجا مورد استفاده قرار گیرند و با متن در تضاد نباشند.

مطالب سایت را به صورت مرتب بروز کنید

گوگل سایت هایی که بروز می شوند را دوست دارد. اگر می خواهید جایگاه خود را در رتبه های اول نتایج جستجو محکم کنید به صورت مرتب مطالب سایت را بروز کنید و اخبار، مقالات و هر گونه محتوای آموزنده و منحصر بفرد دیگر را در سایتتان منتشر کنید. برای این منظور می توانید در سایت خودتان بخش های ویژه ای با عنوان "بلاگ"،"اطلاعات مفید"، "اخبار شرکت" و غیره ایجاد کنید.

seo content

چک کنید در صفحات سایتتان متن مخفی وجود نداشته باشد

مطمئن شوید که در سایت شما اجزای متنی که مشاهده آن ها برای کاربر سخت باشد وجود ندارد. متن مخفی متنی است که توسط موتورهای جستجو ایندکس می شود ولی بازدید کننده نمی تواند آن را بخواند. چند روش پنهان کردن متن وجود دارد: استفاده از فونت نامرئی (به عنوان مثال رنگ سفید بر روی زمینه سفید)، خطوط پیمایش، CSS، JavaScript، قرار گرفتن لایه ها بر روی یکدیگر و غیره. استفاده از این نوع محتوا نقض توصیه های گوگل برای وبمسترها محسوب شده و بر روی سئو سایت تاثیر منفی می گذارد. برای یافتن محتوای پنهان باید وجود خطوط پیمایش و منوی بازشونده را در صفحات اصلی مورد بررسی قرار دهید. همچنین باید چک کنید که سایت با CSS و JavaScript خاموش (آن ها را در مرورگر خود خاموش کنید) چه شکلی دارد.

از تصاویر استفاده کرده و آن ها را بهینه کنید

برای اینکه محتوای شما برای کاربران جذاب باشد در متونی که در سایتتان منتشر می کنید از تصاویر استفاده کنید. این تصاویر باید دارای ابعاد بهینه باشند. اگر تصویر بزرگ باشد، زمان لازم برای بار گذاری صفحه افزایش خواهد یافت در حالی که صفحه بهینه ای که دارای تصویر بوده و سریع بار گذاری شود هم برای موتورهای جستجو و هم برای کاربران جذاب خواهد بود. نام فایل تصویر باید دارای مفهوم باشد. ترجیحا این نام باید گویای چیزی باشد که در تصویر نمایش داده شده است. تصویر باید دارای تگ های title و alt. Title نام تصویر که هنگامی که موس در مرورگر بر روی تصویر قرار می گیرد نمایش داده می شود و alt شرح جایگزین باشد.

استفاده صحیح از ویدئو

برای افزایش میزان ارزشمندی اطلاعات محتوا باید به سایت مطالب ویدئویی اضافه کنید. ولی لازم است تعادل را رعایت کنید. کاربران واقعا به محتوای تعاملی علاقمند هستند ولی استفاده بیش از حد از این نوع محتوا ممکن است آن ها را بترساند. وجود ویدئو می توانید حجم صفحه را افزایش داده و در نتیجه سرعت بار گذاری سایت را کاهش دهد. برای حفظ کاربران باید حجم فایل ویدئو را بهینه کرد. به یاد داشته باشید که سرعت بار گذاری صفحات بر روی رتبه بندی سایت توسط موتورهای جستجو تاثیرگذار است. صفحاتی که محتوای زیادی بر روی آن ها قرار گرفته باشد ممکن است به کلی وارد ایندکس نشوند.

(votes: 1, rating: 5)