تکنیک های سئو

بر کسی پوشیده نیست که هر چه یک سایت از محبوبیت بیشتری برخوردار باشد، مخاطب بیشتری داشته و سود بیشتری برای صاحب سایت خواهد داشت. فرقی نمی کند صحبت از فروشگاه اینترنتی باشد و یا صفحه معرفی یک شرکت معروف، اگر سایت بازدید کننده نداشته باشد، سایت درآمد زا نخواهد بود. به همین دلیل صاحب هر سایت اینترنتی به دنبال راهی برای افزایش بازدیدکنندگان جدید می باشد. چگونه می توان سایت را ارتقاء داده میزان محبوبیت و بازدید از آن را افزایش داد؟ جواب تمامی این سوالات سئو (بهینه سازی سایت برای موتور جستجو) می باشد. با کمک تکنیک های سئو می توانید به سرعت به رتبه های اول در نتایج جستجو برسید.

سئو چیست و چه کاربردی دارد؟

سئو (SEO) مخفف عبارت Search Engine Optimization و به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو می باشد. سئو مجموعه ای از فنآوری هایی می باشد که به منظور افزایش رتبه سایت در نتایج جستجو طراحی شده اند، به عبارت دیگر هر چه سایت بهتر بهینه شده باشد کاربری که کلمه کلیدی متناسب با آن سایت را در گوگل جستجو می کند راحت تر آن را خواهد یافت. هدف سئو رساندن سایت به صفحه اول نتایج جستجو و در حالت ایده آل به 10 نتیجه و حتی 5 نتیجه اول می باشد.

صاحب سایت می تواند با استفاده از تکنیک های سئو به نتایج فوق العاده ای دست پیدا کند:

  • افزایش چند برابری تعداد بازدید کنندگان سایت.
  • بهینه سازی و ارتقاء سریع سایت.
  • افزایش تعداد خریداران و مشتریان.
  • افزایش سود.

بنابراین اگر می خواهید سایتتان شکوفا شده و دائما بازدیدکنندگان جدیدی را به خود جذب کند قطعا به تکنیک های سئو نیاز خواهید داشت. بدون این تکنیک ها رسیدن به قله های موفقیت و بهینه سازی سایت کار خیلی مشکلی خواهد بود.

بهینه سازی داخلی و خارجی

تکنیک های سئو که توسط متخصصان مورد استفاده قرار می گیرند به دو گروه اصلی تقسیم می شوند:

  • بهینه سازی خارجی یعنی تکنیک هایی که در خارج است سایت مورد استفاده قرار می گیرند. مثل خرید بک لینک و انتشار محتوا در سایت های دیگر.
  • بهینه سازی داخلی یعنی تکنیک هایی که به منظور تغییر خود سایت به طوری که مطابقت بیشتری با ضوابط موتورهای جستجو داشته باشد.

برای سئو سایت باید از بهینه سازی داخلی آن شروع کرد. محتوای سایت باید پاسخگوی نیاز مشتری بوده و خود سایت ساده و برای تمام کاربران قابل فهم باشد. علاوه بر این باید از برنامه ها و پلاگین هایی که مخصوص بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو طراحی شده اند استفاده کنید. زمانی که بهینه سازی داخلی را انجام دادید می توانید به تکنیک های خارجی بپردازید. این تکنیک ها رابطه تنگاتنگی با تبلیغات دارد. به عنوان مثال انتشار اطلاعاتی در مورد سایت شما در سایت های دیگر را می توان هم به تکنیک های سئو و هم به روابط عمومی نسبت داد.

روش های بهینه سازی داخلی

تکنیک های سئو می توانند شامل پر کردن سایت با محتوا و ویرایش بخش نرم افزاری آن به منظور بهینه سازی سایت باشند. روش های مختلفی که امروزه برای ارتقاء سایت وجود دارند امکان افزایش محبوبیت سایت را فراهم می کنند.

محتوا: محتوای سایت باید از نقطه نظر سئو مورد تحلیل قرار بگیرد. محتوا علاوه بر منحصر بفرد بودن، جالب بودن و جذابیت برای مشتری باید با اهداف بهینه سازی مطابقت داشته باشد. در اینجا به چند عامل مهمی که بر روی موفقیت محتوا تاثیر می گذارند اشاره می کنیم:

  • ممکن است در متن ها کلمات کلیدی وجود داشته باشند که با عبارت مورد جستجو توسط کاربر در موتورهای جستجو مطابقت دارند. تعداد این کلمات نباید کم باشد چرا که در این صورت تعداد آن ها برای سئو موفق سایت کافی نخواهد بود. در عین حال استفاده بیش از حد از آن ها نیز توصیه نمی شود چرا که گوگل و سایر سیستم ها متون اشباع شده با کلمات کلیدی را بلاک می کنند.
  • محتوا باید منحصر بفرد باشد. در صورتی که از متون سایر سایت ها (و یا متونی که توسط رقیبان متقلب از سایت شما دزدیده می شوند) استفاده کنید، میزان بهینه سازی سایت افت شدید خواهد داشت.
  • کیفیت از اهمیت بالایی برخوردار است. متنی که برای کاربر جالب، آموزنده و مفید بوده و عنوان زیبایی داشته باشد مشتری را جذب و حفظ می کند و خواندن چنین متونی برای او جالب خواهد بود. متون باید از نقطه نظر املایی صحیح نوشته شده باشند چرا که کمتر کسی دوست دارد با سایتی سر و کار داشته باشد که در متونش غلط های املایی وجود دارند.
  • باید کار با عناوین و تگ ها را بلد بود و هر کدام از آن ها را در جای خود بکار برد: مثلا H1 اغلب برای نام و عناوین نسبتا کوچک تر برای جداسازی فصل ها از بند های متن بکار گرفته می شوند. انتخاب صحیح عناوین نیز به سئو سایت کمک زیادی می کند.

تصاویر: اضافه کردن تصاویر در مقالات و پست های منتشر شده در سایت روشی عالی برای سئو سایت به کمک محتوا می باشد. موفقیت سئو سایت ممکن است هم به تعداد تصاویر و هم به سایر عوامل و حتی ابعاد تصاویر بستگی داشته باشد.

لینک های منحصربفرد: استفاده صحیح از لینک ها یکی دیگر از تکنیک های سئو می باشد. هر چه URL خواناتر بوده و با دفت بیشتری پاسخگوی نیازهای مختلف باشد، راحت تر توسط موتورهای جستجو شناسایی خواهد شد و این بدان معناست سئو سایت با موفقیت بیشتری انجام شده است.

نقشه سایت: ایجاد sitemap یا فایل نقشه که تمامی صفحات موجود در سایت در آن شرح داده می شوند روش مناسبی برای سئو سایت می باشد. با ایجاد چنین فایلی و آپلود کردن آن در سایت می توانید سایت خودتان را به موتورهای جستجو نشان دهید و آن ها توجه بیشتری به سایت شما خواهند کرد.

استفاده از پلاگین ها: در حال حاضر برنامه های زیادی برای کمک به کاربران در بهینه سازی سایت وجود دارند. در میان این برنامه ها می توان از پلاگین های تحلیلی که امکان مطالعه ترافیک و مخاطبان هدف را فراهم می کنند (مانند گوگل آنالینیکز) و برنامه هایی که مستقیما بر روی بهینه سازی قسمت داخلی سایت کار می کنند (مثلا برای سایت های ورد پرس پلاگین SEO Yoast می تواند مناسب باشد) نام برد.

طراحی: سرعت عامل مهمی است که بر روی میزان بهینه سازی تاثیر می گذارد. طراحی سایت به شکلی که باعث کاهش سرعت کار سایت نشود می تواند در سئو سایت به شما کمک کند. در این مواقع شابلون هایی که مخصوص بهینه سازی موفق ایجاد شده اند بسیار مفید خواهند بود.

انتخاب هاست: همانطور که در بالا گفته شد سرعت از اهمیت بالایی برخوردار است. هر چه سایت سریعتر کار کند، موتورهای جستجو با سرعت بیشتری آن را مورد بررسی قرار خواهند داد. به همین دلیل لازم است هاستی را برای سایت انتخاب کنید که با سرعت زیادی کار کند که در این صورت میزان موفقیت سئو سایت افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

methods of seo

روش های بهینه سازی خارجی

پس از بهینه کردن سایت می توانید به تکنیک های سئو برای ارتقاء خارجی سایت بپردازید. از جمله این تکنیک ها می توان به کمپین های تبلیغاتی و روش های تخصصی تری که برای انجام آن ها نیاز به کمک سایت های دیگر خواهید داشت نام برد.

خرید بک لینک: خرید بک لینک ها به سایت خودتان روشی موفق در بهینه سازی سایت با کمک سایت های دیگر می باشد. موتورهای جستجو در رتبه بندی سایت ها در نتایج جستجو تعداد URL هایی که به پرتال های اینترنتی مختلف پیوند می دهند را محاسبه کرده و اگر تعداد این پیوند ها به سایت شما بیشتر باشد، سایتتان در رتبه های اول قرار خواهد گرفت. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که نباید در این زمینه زیاده روی کنید. اگر تعداد بک لینک ها بیش از حد زیاد باشند با عکلس العمل منفی موتورهای جستجو مواجه خواهد شد.

منشن شدن در دیگر سایت ها: هر چه نام شما بیشتر در سایت های دیگر مطرح شود شما محبوب تر خواهید بود. در اینجا صحبت تنها از تبلیغات نیست. اگر یک بلاگر معروف و یا یک پرتال جالب در مورد شما بنویسد، میزان بازدید از سایت شما رشد چشم گیری خواهد داشت و این مسلما این مساله تاثیر مثبتی بر بهینه سازی سایت شما خواهد داشت.

تبادل محتوا: شما می توانید محتوای خود (به عنوان مثال مقاله) را به منظور جلب توجه دیگران در سایت های دیگر منتشر کنید. این کار علاوه بر اینکه باعث جذب کاربران علاقمند می شود تاثیر مثبتی بر موتورهای جستجو می گذارد چرا که این سیستم ها شاهد افزایش تعداد منشن شدن سایت شما خواهند بود.

شبکه های اجتماعی: سئو سایت با کمک شبکه های اجتماعی شبیه SMM می باشد و به منظور بکارگیری موفق تکنیک های سئو از اهمیت زیادی برخوردار است. تبلیغ صحیح سایت در فیسبوک و سایر شبکه های اجتماعی باعث افزایش سریع و مطمئن تعداد بازدید کنندگان سایت می شود.

رفع اشتباهات: در صورتی که در بهینه سازی دچار اشتباهی شوید به عنوان مثال اگر کلمات کلیدی را بیش از حد مورد استفاده قرار دهید و یا از سایت های غیر مطمئن بک لینک خریداری کرده باشید، موتورهای جستجو متوجه آن شده و فیلترهایی برای سایت شما در نظر می گیرند که سایت شما را از نتایج جستجو خارج می کنند. برای جلوگیری از بروز چنین نتایجی لازم است همیشه سایت خود را مورد بررسی قرار دهید تا چنین اشتباهاتی در آن وجود نداشته باشند و در صورت وجود به موقع آن ها را رفع کنید.

مانیتورینگ: سئو یک فرآیند پویا می باشد. حتی پس از اینکه سایت خودتان را بهینه کردید باید کلمات کلیدی، رفتار مخاطبان هدف و نیازهای آن ها را بررسی کنید تا در صورت نیاز محتوای سایت خود را بر اساس استانداردهای واقعی تغییر دهید.

methods of seo

کمک متخصصان

در صورتی که احساس می کنید توانایی لازم را ندارید، استفاده از تکنیک های سئو را بلد نیستید، می ترسید به کیفیت سایت خودتان لطمه بزنید و زمان لازم برای کار مستقل بر روی سایتتان را ندارید می توانید به متخصصان مراجعه کنید. متخصصانی که سال ها در زمینه سئو فعالیت می کنند به سرعت، با کیفیت و بدون اشتباه سایت لازم را بهینه کرده و میزان محبوبیت آن را افزایش می دهند. شما هم امتحان کنید و خواهید دید که میزان سود شما پس از بکار گیری تکنیک های سئو به چه میزانی افزایش خواهد داشت.

(votes: 2, rating: 5)