افزایش سرعت سایت

بر هیچ کس پوشیده نیست که مسائل زیادی از عملکرد موفق برخی کارایی های اضافی سایت گرفته تا تعداد بازدید کنندگان به سرعت سایت بستگی دارد. کمتر کسی دوست دارد به صفحه سفیدی که در حال بار گذاری سایت نمایش داده می شود نگاه کند به همین دلیل کاهش سرعت لود سایت باعث می شود تعداد زیادی از کاربران سایت را ترک کنند. سایتی که سرعت پایینی داشته باشد مشتریان خود را از دست داده و ارزش خود را از دست می دهد یعنی به منظور حفظ کسب و کار اینترنتی خودتان باید به بالا بردن سرعت وب سایت توجه ویژه ای داشته باشید. علاوه بر این بازدهی تکنیک های بهینه سازی سایت هم به سرعت بالا آمدن سایت بستگی دارد. هر چه سرعت سایت کمتر باشد تکنیک های سئو ضعیف تر عمل خواهند کرد.

منظور از سرعت وب سایت چیست

سرعت سایت را می توان بر اساس دو عامل مشخص کرد:

  • سرعت پاسخ دهی سرور هنگام درخواست از یک کامپیوتر دیگر.
  • سرعت بار گذاری صفحه برای کاربر نهایی که از طریق مرورگر وارد سایت می شود.

هر جه میزان این دو شاخص پایین تر باشد، سرعت بالاتر بوده و سایت شما با کیفیت بیشتری کار خواهد کرد. سایتی که سرعت بالایی داشته باشد برای مشتری مناسب خواهد بود. درخواست های مربوط به سایت توسط موتورهای جستجو نیز بررسی می شوند. هر چه سایت با سرعت بیشتری به درخواست ها پاسخ دهد، موتورهای جستجو با سرعت بیشتری آن را پردازش کرده و در نتیجه سایت در نتایج جستجو کلمه کلیدی در رتبه بالاتری قرار خواهد گرفت.

site speed

چگونه سرعت سایت را اندازه بگیریم

بهبود سرعت سایت باید از بررسی امکان پذیر بودن آن آغاز گردد. احتمال دارد سایت شما حتی برای کاربران نهایی به خوبی بار گذاری نشود و شما از این مساله اطلاع نداشته باشید. برای تشخیص اینکه سایت شما با چه سرعتی کار می کند قبل از هر چیزی لازم است تست سرعت لود سایت را انجام دهید. این کار به شما کمک خواهد کرد که متوجه شوید چه چیزی در سایتتان باید اصلاح گردد. بررسی این موضوع بسیار مهم است چرا که با توجه به نتایج این بررسی متوجه خواهید شد به چه میزان می توانید در بالا بردن سرعت لود سایت موفق باشید.

موتورهای جستجو پیشرفته کمک زیادی به صاحبان سایت های اینترنتی کرده و چندین ابزار تست سرعت سایت طراحی کرده اند. محبوب ترین این ابزار، ابزار گوگل می باشند. این ابزار ساده و براحتی قابل فهم می باشند و تنها با چند کلیک امکان تشخیص سرعت سایت را فراهم می کند.

  • شما می توانید تست سرعت سایت با کمک گوگل انجام دهید. سرویس افزایش سرعت سایت گوگل به شما کمک خواهد کرد تنها با چند کلیک از سرعت بار گذاری آگاه شوید: کافیست به لینک مورد نظر مراجعه کرده و آدرس سایت خودتان را در قسمت لازم وارد کنید. سرویس سرعت سایت شما را آنالیز کرده و به شما را راهنمایی خواهد که چه قسمت هایی باید اصلاح گردند.
  • نباید از نسخه موبایلی سایت که اکثر مورد بی توجهی قرار می گیرند غافل شوید. سرویس TestMySite به صورت خودکار تست سرعت سایت در موبایل را انجام می دهد. می توان تنها با وارد شدن به صفحه سرویس و وارد کردن آدرس URL مورد نظر اندازه گیری سرعت سایت را انجام دهید.

در صورتی که سایت شما برای کاربران ایرانی در نظر گرفته شده و بر روی سرورهای خارجی قرار دارد حتما تست سرعت لود سایت از ایران را انجام دهید. پرتال باید به درخواست های وارده از کشور شما با سرعت به مراتب بیشتری پاسخ دهد.

روش های افزایش سرعت

اصولا اشتباهات موجود در بهینه سازی و نقاط ضعف سایت که طراحان سایت باید توجه بیشتری به آن بکنند در نتایج آنالیز سایت شناسایی و ذکر می گردند. روش های افزایش سرعت سایت با توجه به نتایج تست انتخاب می شوند ولی شما می توانید روش های دیگری را که در اینجا ذکر شده اند را برای بهینه سازی بهتر وب سایتتان بکار بگیرید.

فشرده سازی: با فشرده سازی داده ها بر روی سایتتان می توانید سایز آن را کاهش داده و این بدان معناست که زمان لازم برای خوانده شدن آن ها نیز کاهش پیدا خواهد کرد. افزایش سرعت بارگذاری سایت با استفاده از ابزار GZip امکان پذیر می باشد. این ابزار برای فایل های دارای فرمت های HTML، CSS و JavaScript مناسب می باشد ولی برای محتوایی که توسط کاربران دیده می شود (مانند تصاویر) توصیه نمی گردد.

بهینه سازی محتوا: برای بالا بردن سرعت لود سایت لازم است در مورد آنچه که در سایتتان منتشر می کنید دقت زیادی به خرج دهید. به عنوان مثال عکس ها نباید خیلی بزرگ باشند. به منظور اینکه تصاویر فضای زیادی را در سرور مشغول نکنند از روش های فشرده سازی تصاویر استفاده کنید و تصاویر را با رزولوشن صحیح (PNG، JPG) ذخیره کنید.

ریدایرکت: هر چه تعداد ریدایرکت در سایت شما کمتر باشد بهتر است. در صورتی که شما مرتبا کاربران را از یک آدرس به آدرس دیگر منتقل می کنید زمان بارگذاری صفحات به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده و شما هم در بهینه سازی و هم در جذب مشتری شکست خواهید خورد.

بهینه سازی کد: تعداد و اندازه اسکریپت ها، نشانه گذاری های HTML و شابلون های CSS تاثیر قابل توجهی بر سرعت دارند. با بهبود کد سایت سرعت آن را افزایش دهید. نظرات غیر ضروری، خط های اضافی و اجزای غیر ضروری را حذف کنید. این کار باعث می شود برنامه ها با سرعت بیشتری اجرا شوند.

استفاده از کَش: مرورگرهای پیشرفته برای مشاهده صفحات وب دارای کش می باشند که داده های موقت کاربرانی که از سایت ها بازدید کرده اند را در خود ضبط می کنند. با ذخیره کردن اجزاء مهم سایت که طولانی بار گذاری می شوند در کش مرورگر کاربر خود می توانید کاری کنید که تنها یک بار منتظر بارگذاری داده ها بمانید. در صورتی که کاربر مجددا وارد سایت شود تمامی موارد ضروری در کش مرورگر وجود داشته و میزان دانلود کاهش پیدا می کند.

CDN: تقسیم شبکه CDN امکان کاهش فشار بر روی سایت هدف را فراهم کرده و داده های ضروری را به کاربر می رساند. استفاده از این ابزار را نادیده نگیرید چرا که این ابزار می تواند سرعت سایت شما را به طور قابل ملاحظه ای افزایش دهد.

کاهش فشار: در صورتی که فشار بر روی سایت زیاد باشد (مثلا زمانی که شما هاست ضعیفی انتخاب کرده باشید)، سایت به درستی تنظیم نشده باشد، از برنامه های زیادی در سایت استفاده شده باشد و یا تعداد کاربران حاضر در آن بیشتر از حد مجاز باشد سایت با سرعت کمی کار خواهد کرد. به منظور کاهش زمان لود سایت سعی کنید قدرت آن را افزایش دهید و یا در صورتی که کند شدن آن ناشی از اشتباهات موجود در سایت باشد آن ها را برطرف کنید.

کمک متخصصین

اگر از اینکه به تنهایی می توانید مشکلات را حل کنید مطمئن نیستید و یا سرتان شلوغ است و زمان لازم برای انجام بهینه سازی سایت ندارید می توانید افزایش سرعت لود وب سایت را بدون هیچ تلاشی انجام دهید. متخصصان به شما کمک خواهند کرد تا تمامی مشکلات موجود را بر طرف کنید. خدمات افزایش سرعت سایت توسط آژانس های زیادی که در زمینه سئو و تبلیغات فعالیت می کنند ارائه می شوند.

(votes: 2, rating: 5)